Quantcast
Channel: učení (se) – Mít vše hotovo.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

Jak efektivně na cizí jazyk

0
0

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem,“ praví staré české přísloví – a má něco do sebe. Pokud vaše ambice přesahujíhranice a možnosti naší malebné zemičky, budete se muset nějaký ten cizí jazyk koneckonců naučit. Jak ale k učení cizího jazyka přistoupit tak, abyste se ho naučili co nejefektivněji a pokud možno neskončili jako „věční začátečníci“?

Bez motivace to nepůjde. Chcete-li se japonsky naučit jen proto, že jste to u někoho viděli a udělal tím dojem na svého šéfa, vězte, že vaše motivace se rychle vytratí. Pro učení se cizího jazyka je nutné najít silnou motivaci (chci tam žít, chci překládat…), jejíž trvanlivost by měla být neomezená – naučení se cizí řeči by mělo spadat do kategorie dlouhodobých cílů, jelikož se jedná o běh na velmi dlouhou trať.

A jak tedy na to? Připravil jsem si pro vás několik postřehů, které vám pomohou se efektivně naučit cizí jazyk. Opět zde platí individualita – každému vyhovuje jiný přístup. Proto tento článek berte spíše jako inspiraci než návod, díky kterému se během měsíce naučíte mluvit plynně mandarínskou čínštinou.

Vytvořte si vlastní učební materiály

Český knižní trh skýtá velmi kvalitní jazykové učebnice a příručky, nicméně není nad vlastní materiály. Tím není myšleno to, abyste si vydali vlastní učebnici – nýbrž pouze postupně zpracovávali obsah učebnice do formy, ve které vám to bude vyhovovat – vypsali si to důležité, pro vás nepodstatné vynechali, obohatili to o informace z jiných zdrojů. Zkuste to třeba s jednou lekcí – uvidíte, že se vám bude učit daleko lépe, jelikož vám to již jednou prošlo hlavou a je to koncipováno vámi pro vás.

Sledujte filmy v daném jazyce, poslouchejte rozhlasové stanice. Pozorně sledujte/poslouchejte a zjistíte, která slovíčka a fráze jsou v dané řeči nejdůležitější a nejfrekventovanější – budete-li je znát, tak jste už ovládli základ a domluvíte se. Skvělé k učení jsou také dvojjazyčné knihy, ty u nás začaly vycházet poslední dobou – nejprve se snažte přelouskat text v daném jazyce (neznáte-li slovíčko, suďte dle kontextu), teprve až potom ověřte, zda jste se nemýlili na stránkách v češtině.

Být blázen je dobré

Naučte se povídat sami se sebou. Ve volných chvílích si můžete procvičovat fráze – budete se divit, o čem všem jste schopni v daném jazyce mluvit. Navíc to může být ve chvilkách nudy velmi zábavné.

Když čekáte ve frontě v obchodě, zkuste se rozhlížet kolem sebe a pojmenovávat slovíčky věci, které vidíte kolem vás, je to skvělý trénink pro praxi.

Najděte si kamaráda

Není nad to, když se můžete s někým společně učit – a ještě lépe si s někým cizí řečí povídat. Ne každému se poštěstí, že má prostředky na to, aby se hned vypravil do zahraničí, ale cizojazyčné diskuse s kamarádem vás na to skvěle připraví. Zkuste se nejdříve bavit o základních věcech (orientace ve městě, zdvořilostní fráze). Plynule pak přejděte ke složitějším tématům (rodina, práce, zážitky) – půjde to daleko rychleji, než si myslíte.

Tak už konečně odjeďte!

Hned, jak to bude možné, vypravte se do země, jejíž mateřštinu se učíte – i pouhý víkend vám může dát více než měsíc učení. Pokud se zrovna neučíte zmíněnou mandarínštinu, je v našem okolí spousta států s širokým spektrem jazyků – od slovanského Balkánu přes germánskou (s výjimkou finštiny) Skandinávii po románské Pyreneje.

Jazyk z trochu jiného pohledu

Do České republiky jsem se přistěhovala před 3 lety z Makedonie. Ačkoli je makedonština stejně jako čeština slovanským jazykem, začátky tady byly nejen po stránce jazyka těžké. Nejvíce mi ze začátku pomohla podpora okolí, které mi znázorňovalo gesty slova, kterým jsem nerozuměla. Také mi pomohly návštěvy obchodu, ačkoli to může znít až absurdně – ono když člověk vidí zboží s českým popiskem, tak se snáze učí. Též mi pomohlo sledování filmů, kde jsem si podle mimiky herců představovala, jaká má daná situace pravý význam.

(je nutno podotknout, že v makedonštině neexistují žádné výukové materiály pro češtinu, tudíž je člověk odkázán zcela sám na sebe, pozn. red.).

Adrijana M. (příspěvek byl redakčně upraven)

A na závěr cenná rada…

  • Nebuďte perfekcionisté. Nejdůležitější je umět se domluvit, teprve až pak mohou přijít na řadu výjimky. Jako příklad si berte členy v angličtině – jsou důležité, ale domluvíte se bez nich.
  • Dejte tomu čas. Nemá smysl pospíchat, jděte na jazyk v takovém tempu, v jakém vám to vyhovuje.

Dominik Dědiček

Úvodní ilustrace od Scola.org


Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

Latest Images